Global Digital Clinic
undefined

17.03.2022 | Spec. dr Biljana Šaponjić

Endometrioza: bolest savremene žene

Endometrioza je inflamatorno oboljenje kod žena u reproduktivnom dobu i značajan je uzrok neplodnosti.

undefined

17.03.2022 | Spec. dr Biljana Šaponjić

HPV infekcije i stanja koja prethode pojavi karcinoma grlića materice

Karcinom grlića materice je drugi po učetalosti karcinom kod žena i to odmah posle karcinoma dojki. Redovni godišnji preventivni pregledi su ključ očuvanja zdravlja svake žene.

undefined

15.11.2021 | Dr Borislav Božanić

Stomačne tegobe i kako ih se rešiti

Intenzitet i trajanje tegoba variraju od osobe do osobe, često se povlače bez značajnijih terapijskih intervencija, ali u određenim slučajevima zahtevaju obaveznu posetu lekaru radi sprovođenja potrebne dijagnostike i adekvatne terapije.

undefined

06.10.2021 | Spec. dr Milan Bogojević

Sistemski eritemski lupus

Sistemski eritemski lupus predstavlja dugotrajnu autoimunu zapaljensku bolest vezivnog tkiva. S obzirom na to da je vezivno tkivo prisutno u svim organima, to znači i da bolest može da zahvati sve organe, ali pre svega zahvata kožu, zglobove, srce, pluća, bubrege, mozak, hematopoezni sistem. Ovo je autoimuna bolest u kojoj organizam pogrešno koristi svoje odbrambene mehanizme i napada svoje delove organa.

undefined

13.09.2021 | Spec. dr Milan Bogojević

Juvenilni artritis

Juvenilni idiopatski artritis ne predstavlja jednu bolest, već grupu bolesti koje karakteriše dugotrajno zapaljensko oboleljenje zglobova. Osim njih, juvenilni artritis može zahvatiti i druge organe. Sama reč idiopatski znači da se ne zna uzrok bolesti, a juvenilni da se javlja kod dece koja su mlađa od 16 godina. Bolest je retka i javlja se kod oko 2 na 1000 dece. Ovo je bolest u kojoj organizam pogrešno koristi svoje odbrambene mehanizme i napada svoje zglobove.

undefined

28.06.2021 | Spec. dr Mirjana Bakić

Scabies (Šuga)

Skabijes (šuga) je česta, parazitarna dermatoza praćena osećajem intenzivnog svraba. Šuga se javlja kod oba pola, u svim uzrastima, u svim etničkim grupama, kao i u svim društveno-ekonomskim slojevima.

undefined

24.06.2021 | Spec. dr Ivana Vuković

Rak grlića materice – prevencijom protiv bolesti

Rak grlića materice (karcinom grlića materice) je najčešća maligna bolest ginekološke regije kod žena. Može se javiti u svim starosnim grupama, ali u poslednje vreme granica je pomerena prema mlađoj životnoj dobi i javlja se i kod žena između 35. i 45. godine života.

undefined

23.06.2021 | Spec. dr Ivana Vuković

Rak tela materice (endometrijuma)

Rak tela materice je zloćudno oboljenje koje se javlja obično kod žena u menopauzi, i retko kod mlađih žena u reproduktivnom periodu. To je tumor koji nastaje od unutrašnjeg sloja zida tela materice.

undefined

22.06.2021 | Spec. dr Mirjana Bakić

Pemfigus (pemphigus)

Pemfigus (pemphigus) označava grupu autoimunih oboljenja kože i sluzokože koji se klinički karakterišu stvaranjem „plikova“-bula. Kod obolelih osoba, dolazi do stvaranja autoantitela prema gradivnim strukturama kože, dovodeći do njenog rascepa.

undefined

18.06.2021 | Spec. dr Milan Bogojević

Sistemski vaskulitis – niz zapaljenskih oboljenja

Sistemski vaskulitis predstavlja dugotrajnu zapaljensku bolest krvnih sudova u organizmu. To je bolest u kojoj organizam pogrešno koristi svoje odbrambene mehanizme i napada krvne sudove.

undefined

18.06.2021 | Spec. dr Nikola Bakić

Akutna mijelocitna leukemija

Akutna mijelocitna leukemija je maligna (zloćudna) hematološka bolest koja se karakteriše rapidnim (brzim) tokom i prekomernim nagomilavanjem nezrelih ćelija u koštanoj srži (blasta) koje nemaju adekvatnu ulogu u borbi protiv infekcija koju inače imaju zreli leukociti.

undefined

17.06.2021 | Spec. dr Ivana Vuković

Maligni tumori mozga – zloćudno oboljenje već po lokalizaciji

Maligni tumori mozga su retka maligna oboljenja (javljaju se kod svega 1% svetske populacije). Mnogo ćešće su promene u mozgu koje su posledica širenja malignih ćelija iz nekog drugog organa, i tada govorimo o metastazama tih tumora u moždano tkivo.

undefined

17.06.2021 | Spec. dr Mirjana Bakić

Rosacea – zapaljensko oboljenje kože

Rosacea (rozacea) je hronično zapaljensko dugotrajno oboljenje koje se manifestuje na delovima kože lica kao što su čelo, obrazi, nos i brada a ponekad i na očima izazivajući crvenilo i prištiće.

undefined

09.06.2021 | Spec. dr Katarina Kutlešić Stojanović

Artroza ili osteoartritis kolena (Gonarthrosis)

Artroza je vrsta artritisa, a odnosi se na degenerativnu bolest zglobova. Do artroze najčešće dolazi trošenjem hrskavice koja se nalazi između zglobova.

undefined

09.06.2021 | Spec. dr Ivana Vuković

Maligni mezoteliom- tumor plućne maramice

Maligni mezoteliom je zloćudni tumor plućne maramice koja obavija plućna krila i odvaja ih od zida grudnog koša i okolnih organa. Postoji više tipova malignog mezotelioma ali sve njih odlikuje agresivan, invazivan rast.

undefined

02.06.2021 | Spec. dr Bobana Milojković

Ruptura slezine: simptomi, dijagnoza i lečenje

Slezina je drugi po veličini organ retikuloendotelnog sistema. Nalazi se u levom gornjem kvadrantu trbuha u bliskom kontaktu sa dijafragmom, želucom, pankreasom, levim bubregom i levom fleksurom kolona (debelog creva). Vaskularnu peteljku joj čine slezinska arterija i slezinska vena.

undefined

25.05.2021 | Spec. dr Nikola Bakić

Hronična mijeloidna leukemija: simptomi, dijagnoza i lečenje

Hronična mijeloidna leukemija je maligno (zloćudno) oboljenje koštane srži (sunđerasti deo unutar kostiju koji proizvodi ćelije krvi), koje se karakteriše prekomernom produkcijom ćelija bele loze (granulocita) koje svojim umnožavanjem dovode do poremećaja normalnog funkcionisanja kako koštane srži tako i celog organizma.

undefined

24.05.2021 | Spec. dr Mirjana Bakić

Atopski dermatitis (Dermatitis atopica)

Atopski dermatitis je često, hronično, recidivirajuće, izrazito pruriginozno zapaljensko oboljenje kože, čije su glavne odlike svrab i suva koža. Atopija (neobičnost) se definiše kao najčešće genetski definisana sklonost ka pojačanoj reaktivnosti na razčičite alergene, a koja sem promena (manifestacija) na koži može biti udružena sa respiratornim simptomima, uz povišenu vrednost IgE.

undefined

29.04.2021 | Spec. dr Ivana Vuković

Limfadenopatija – uvećanje limfnih žlezda kao razlog za brigu

Limfadenopatija predstavlja stanje povećanja broja ili veličine limfnih žlezda ili promene njihove konzistencije odnosno sastava bilo koje vrste i tipa. Kada govorimo o veličini i rastu, možemo reći da se ovde podrazumeva svako povećanje limfnog čvora to jest žlezde u organizmu preko 1 cm.

undefined

25.02.2021 | Spec. dr Milan Bogojević

Helikobakter pilori – simptomi, dijagnoza, lečenje

Ukoliko imate bol u gornjem delu stomaka koji je po svom karakteru obično tup, a nekada žareći, mučninu, promenu apetita, bilo gubitak ili pojačan apetit, povraćanje, osećaj težine u želucu, imate zadah iz usta ili utisak da se hrana teško vari - jedan od uzroka može biti infekcija koju izaziva helikobakter pilori.

undefined

03.02.2021 | Spec. dr Spomenka Kovačevič

Urtikarija kod dece

Urtikarija je stanje koje se karakteriše pojavom i razvojem osipa, angioedema ili oba zajedno. Ona zahteva razdvajanje od drugih stanja u medicini koja mogu da izazovu osip ili angioedem kao što su: anafilaksa, auto-inflamatorne bolesti, vaskulitisi itd.

undefined

04.09.2020 | Spec. dr Spomenka Kovačevič

Kašalj kod dece

Kašalj je refleksna odbrambena funkcija organizma, a nastaje pri izdisaju da bi se odstranio sadržaj iz disajnih puteva. Kašalj je simptom a ne bolest, ali je jedan od najčešćih uzroka javljanja lekaru, posebno kod dece.

undefined

03.05.2020 | Spec. dr Sanja Medenica

Hashimoto tiroiditis i hipotiroidizam – dva stanja koja su često udružena

Hashimoto tiroiditis, hronični limfocitini tiroiditis, je autoimuno obolenje štitaste žlezde u kome organizam proizvodi antitela usmerena na sopstvene ćelije štitaste žlezde, a koja vremenom mogu da dovodu do destrukcije tkiva žlezde i uzrokuju smanjenu produkciju hormona štitaste žlezde tj. hipotiroidizam.

undefined

30.04.2020 | Spec. dr Petar Stojković

Endometrioza - uzroci i lečenje

Endometrioza je benigna bolest koja se kod žena javlja najčešće u reproduktivnom dobu. Karakterišu je mali komadi endometrijuma (unutrašnjeg tkiva materice) koji se mogu pronaći izvan materice gde im inače nije mesto.

undefined

30.04.2020 | Spec. dr Petar Stojković

Bolni seksualni odnosi (dispareunija)

Dispareunija (bolan seksualni odnos) se definiše kao uporni ili periodični bol u predelu genitalija koji se javlja neposredno pre, za vreme ili nakon seksualnog odnosa.

undefined

27.04.2020 | Spec. dr Bobana Milojković

Ileus – hitno hirurško stanje

Ileus predstavlja prekid u pasaži crevnog sadržaja. Postojanje prepreke prolaska gastrointestinalnog sadržaja u distalne delove naziva se opstrukcija.

undefined

27.04.2020 | Spec. dr Bobana Milojković

Sinus pilonidalis – urasla dlaka

Pilonidalni sinus je hronična infekcija kože, koja se nalazi u predelu trtične kosti. Najčešće se javlja kod muškaraca u mlađoj dobi, kao i kod ljudi koji previše vremena provode sedeći.

undefined

25.04.2020 | Spec. dr Bobana Milojković

Ulkusna bolest i perforacija – dijagnozom i terapijom do zdravlja

Ulkus se definiše kao oštećenje samog integriteta sluzokože želuca ili duodenuma. On je najčešće hronične prirode, koje u promeru zahvata više od 5 mm, a njegova dubina se proteže do submukoze, odnosno podsluznice.

undefined

22.04.2020 | Spec. dr Milan Bogojević

Psorijazni artritis – simptomi, dijagnoza i lečenje

Psorijazni artritis predstavlja dugotrajnu zapaljensku bolest zglobova na gornjim i donjim ekstremitetima, ali može zahvatiti i kičmu. Udružen je sa psorijazom – kožnim promenama koje se javljaju u vidu crvenih plaža sa orožavanjem.

undefined

22.04.2020 | Spec. dr Anita Petković

Pojačana vaginalna sekrecija

Vaginalna sekrecija je normalna fiziološka pojava, dok je pojačana vaginalna sekrecija uvek signal za posetu ginekologu.

undefined

22.04.2020 | Spec. dr Anita Petković

Vaginalno krvarenje – kada postoji razlog za brigu

Jedan od najčešćih problema koji se javlja u ginekološkoj praksi je abnormalno vaginalno krvarenje. Ono nije uvek razlog za brigu, a evo kako da procenite da li je vreme da se javite lekaru.

undefined

14.04.2020 | Spec. dr Milan Bogojević

Giht - “kraljevska bolest” modernog doba

Giht predstavlja upalno-metaboličku bolest zglobova koja se javlja zbog povišenih vrednosti mokraćne kiseline. Bolest se nekada zvala „kraljevska bolest”, jer je giht u prošlosti, bio raširen među bogatim ljudima i kraljevskim porodicama, koji su preterivali u jelu i piću. Iako je uzrok ovog oboljenja nepoznat, smatra se najčešćim upalnim procesom zglobova kod muškaraca starijih od 40. godina dok se kod žena obično javlja nakon menopauze.

undefined

14.04.2020 | Spec. dr Bobana Milojković

Upala slepog creva (akutni apendicitis)- dijagnoza i lečenje

Upala slepog creva (akutni apendicitis) je hirurško stanje, koji zahteva hitnu operaciju tokom koje se slepo crevo (apendiks) uklanja. Ukoliko se ne leči, može doći do perforacije (pucanja) slepog creva, nakon čega se može razviti upala peritoneuma ili peritonitis koji je u ovom slučaju uzrokovan bakterijskim infektivnim agensima, poreklom iz lumena creva, gde su ovi agensi normalno prisutni. Ishod peritonitisa može biti fatalan za bolesnika, ukoliko se hitno ne sprovede terapija sa jakim antibioticima.

undefined

14.04.2020 | Spec. dr Bobana Milojković

Hemoroidi – tegobe hemoroidalne bolesti i tretman

Tegobe uzrokovane hemoroidima su nešto o čemu se nerado razgovara. Strah od neugodnog pregleda odlaže odlazak lekaru. Posledica toga je da se bolesnici često javljaju u već poodmakloj fazi bolesti ili s pojavom komplikacija, što otežava i produžava lečenje.

undefined

13.04.2020 | Spec. dr Ivana Vuković

Karcinom dojke – simptomi, dijagnostika i rano otkrivanje

Karcinom dojke predstavlja najčešću malignu bolest kod osoba ženskog pola. Nekada je ovo oboljenje bilo češće kod žena starijih od 65. godina, ali se danas granica javljanja pomera prema mlađoj životnoj dobi. To znači da je sve veći broj žena mlađih od 35. godina sa dijagnostikovanim karcinomom dojke.

undefined

13.04.2020 | Spec. dr Ivana Vuković

Melanom (maligni tumor kože)- simptomi i lečenje

Pigmentne ćelije-melanociti ne nalaze se samo u koži, već i u oku, moždanim ovojnicama, limfnim žlezdama, u sluznici creva i gornjeg disajnog puta, te se melanom može razviti (mada retko) i na ovim mestima. Međutim, sve češće se dešava da dođe do promena u ovim ćelijama koje dovode do malignih tumora na koži, odnosno melanoma.

undefined

13.04.2020 | Spec. dr Ivana Vuković

Rak testisa-simptomi i značaj samopregleda

Rak testisa je maligno oboljenje mlađih muškaraca (najčešće se javlja između 15. i 35. godine života), i čini oko 1% svih malignih oboljenja kod njih. U poslednje vreme učestalost javljanja se udvostručava.

undefined

13.04.2020 | Spec. dr Ivana Vuković

Rak pluća – vrste, terapija i posledice po zdravlje

Rak pluća predstavlja najčešće maligno oboljenje na svetu. Po učestalosti javljanja nalazi se na prvom mestu kod muškaraca, ali u poslednje vreme učestalost javljanja kod žena je u porastu (što korelira sa porastom pušenja kod pripadnika oba pola). Obično se javlja kod osoba poslešezdesete godine života.

undefined

13.04.2020 | Spec. dr Ivana Vuković

Rak jajnika - prevencija, redovni pregledi i lečenje

Rak jajnika predstavlja veliki javno-zdravstveni problem. Kada je u pitanju ova opaka bolest, problem pre svega leži u nespecifičnosti simptoma raka jajnika i, na žalost, u većini slučajeva, kasno otkrivanje.

undefined

13.04.2020 | Spec. dr Ivana Vuković

Rak štitne žlezde – kada je čvor na štitnoj žlezdi razlog za brigu

Karcinom odnosno rak štitne žlezde je najčešće maligno oboljenje žlezda sa unutrašnjim lučenjem. Učestalost ovog oblika raka je u porastu i može se objasniti porastom dijagnostike ovih karcinoma u ranom, subkliničkom stadijumu bolesti.

undefined

12.04.2020 | Spec. dr Nikola Bakić

Anemija – simptomi, uzroci i vrste anemije

Postoje brojni faktori koji mogu uticati na zdravlje, prirodni balans i dovesti do raznih tegoba. Anemija je najčešće prvi znak da u organizmu nešto nije u redu, a prepoznavanje simptoma i uzroka anemije pomaže u bržem dijagnostikovanju, ali i detektovanju prikrivenih stanja u telu.

undefined

11.04.2020 | Spec. dr Mirjana Bakić

Psorijaza – uzroci, terapija i kako je lečiti

Psorijaza je oboljenje koje ima izrazito negativan efekat na kvalitet života obolele osobe, pre svega zbog simptoma i manifestacija, koje nisu samo estetske prirode, već u velikom delu sputavaju osobu da normalno funkcioniše, a neretko i trpi brojne druge tegobe, pa i bol.

undefined

10.04.2020 | Spec. dr Mirjana Bakić

Alopecija – tipovi, dijagnoza i lečenje

Jedan od čestih problema kako za muškarce, tako i za žene jeste alopecija odnosno opadanje kose. Ono ima ne samo fizičke manifestacije, već može imati i određene psihološke posledice kao propratnu pojavu. Danas, kako medicina i tehnologija napreduju, postoje efikasne metode koje mogu pomoći u rešavanju ovog stanja, ali se pre svega treba pozabaviti dijagnozom, uzrocima, kao i jasnim i preporučenim savetima lekara.

undefined

10.04.2020 | Spec. dr Anita Petković

Kako prepoznati kondilome i izlečiti ih na vreme

Često smo skloni da zanemarimo brigu o sebi i svom telu, pa tako brojne simptome pripisujemo umoru, tempu života, stresu ili trenutnim okolnostima
U većini slučajeva tek kada bude prekasno uviđamo da nešto nije u redu. Kada je naš neprijatelj podmukao i nevidljiv kao što je to slučaj sa brojnim polno prenosivim bolestima, pa i kondilomima, onda ne iznenađuje činjenica da se većina pacijenata javlja tek u poodmaklim fazama bolesti, kada su posledice daleko ozbiljnije i lečenje znatno teže

undefined

10.04.2020 | Spec. dr Mirjana Bakić

Najčešće polno prenosive bolesti – dijagnostika i lečenje

Postoji veliki broj polno prenosivih bolesti sa manje ili više izraženim simptomima. Uspešnost lečenja zavisi ne samo od adekvatne i blagovremene dijagnoze, već i od odgovornog ponašanja pacijenata. U svakom od slučajeva pojave polno prenosivih bolesti, potrebno je da lečenju pristupe oba partnera.

undefined

10.04.2020 | Spec. dr Anita Petković

Papa test – dijagnostika, klasifikacija i tumačenje rezultata

Kada je u pitanju zdravlje žene, jedan od najbitnijih testova koje treba raditi redovno jeste upravo Papanikolau test, popularno poznat kao PAPA Test. Veliki akcenat se stavlja na preventivu, rano otkrivanje simptoma premalignih i malignih promena grlića materice i blagovremeno lečenje. Papa test treba kombinovati i sa drugim testovima kako bi se pokrili svi potencijalni problemi i stanja do kojih može doći kada je u pitanju ženski reproduktivni sistem. Papa test se preporučuje svim seksualno aktivnim ženama.

undefined

09.04.2020 | Spec. dr Anita Petković

Obilno menstrualno krvarenje

Normalno menstrualno krvarenje se javlja ciklično na 28 dana i traje od 4 do 7 dana, sa gubitkom krvi u proseku 60 ml. Sve ispod ili iznad toga je van okvira regularnog. Obilni menstrualni ciklusi su po trajanju duži, a po količini obilniji sa pojavom ugrušaka za razliku od normalne menstruacije.

undefined

09.04.2020 | Spec. dr Mirjana Bakić

Polno prenosive bolesti i njihove posledice

Polno prenosive bolesti su kategorija oboljenja koja su često asimptomatična, a činjenica da mnogi ljudi obole, a da to ne znaju je veoma pogodna za njihovo širenje. Pored toga što do širenja ovih zaraznih bolesti dolazi seksualnim kontaktom, uopšte ne mora da znači da se odnosi samo na promiskuitetne osobe, osobe koje su imale veliki broj partnera ili nisu koristile zaštitu.

undefined

09.04.2020 | Spec. dr Petar Stojković

Menopauza – simptomi i tretman

Termin „menopauza“ osmislio je 1816. francuski fizičar Charles de Gardanne u publikaciji “Avis aux femmes qui entrent dans l’âge critique” (“Savet ženama koje ulaze u kritične godine”). Reč menopauza dolazi od medicinskog latinskog naziva menopausis, grčki meno što znači „mesec“ i pausis kao pauza, pa se menopauza smatra medicinskim stanjem. Većina žena oseća barem neke simptome dok prolazi kroz period menopauze.

undefined

28.03.2020 | Spec. dr Petar Stojković

Šta je Abortus (prekid trudnoće ili kiretaža) i kako mu pristupiti

Abortus (prekid trudnoće) je medicinska procedura kojom se vrši prekid neželjene trudnoće ili prekid trudnoće iz medicinskih indikacija (razloga). Ova procedura je u slučajevima hirurškog pristupa prekidu trudnoće i čišćenju materice poznata i pod nazivom kiretaža i treba ih razlikovati. Iako su suštinski iste procedure, abortus je nameran i veštački prekid trudnoće, dok se kiretaži pristupa i u slučajevima pobačaja kada je neophodno ukloniti ostatke tkiva u materici, što je od velike važnosti za opšte zdravlje žene i preventive stanja kao što su sepsa, neplodnost ili budući pobačaji.